hamburger icon
close menu icon
map icon
14-400 PASŁĘK
pl. św. Wojciecha 5
Czcionka:
font image
font image
font image
Kontrast:
A
A
A
A
Archiwum - Wystawa czasowa "Pasłęk 1945..."

„Preussisch Holland / Пройсишес-Холлянд / Pasłęk i okolice w roku 1945 w dokumentacji wojsk radzieckich"

Pasłęcka ekspozycja opracowana została dzięki wykorzystaniu archiwalnych materiałów z czasu II wojny światowej, a konkretnie radzieckiej dokumentacji wojskowej z okresu walk w okolicach Pasłęka pod koniec stycznia i na początku lutego 1945 r. Prace nad wystawą trwały prawie dwa lata. Ideą przewodnią wystawy jest ukazanie i zapoznanie odbiorców z tego typu źródłami, jakimi jest dokumentacji powstająca w trakcie walk lub tuż po nich.

Dokumenty, na których bazowano podczas przygotowywania ekspozycji są to zarówno raporty oddziałów uczestniczących w walkach, zbiorcze opracowania szczebla korpusu czy armii, mapy sztabowe i nie tylko. Znakomitym uzupełnieniem tego typu źródeł jest również dokumentacja nagrodowa żołnierzy radzieckich, dzięki której można poznawać więcej szczegółów ówczesnych wydarzeń. Oczywiście, do tego typu źródeł trzeba podchodzić z odpowiednią dozą krytycyzmu naukowego i trzeba mieć na uwadze przejaskrawianie części wydarzeń, wyolbrzymianie niektórych zasług czy zawyżanie danych liczbowych.

Terytorialnie wystawa ogranicza się do terenów dawnego, przedwojennego powiatu i prezentuje wybrane miejsca i ich najbliższe okolice, m.in.: Pasłęk, Słobity, Młynary, Zielonka Pasłęcką, Krasin, Bielica, Rogajny, Gryżyna, Marianka, Krosno…

Wystawa zbudowana jest z 18 plansz w formie roll-upów, wydruku wielkoformatowego, gabloty oryginalną dokumentacją oraz mini aranżacji. Pierwszych (nie wliczając planszy początkowej) 14 plansz dotyczy działań wojennych, w tym np. rozkazów czy notek prasowych. Ostatnie trzy plansze dotyczą radzieckiej komendantury wojennej w Pasłęku i Młynarach oraz wybranych dokumentów czy raportów pierwszych polskich władz. Prezentowane są również oryginalne dokumenty, znajdujące się w Bibliotece Publicznej w Pasłęku, a dotyczące przekazania terenów powiatu przez władze radzieckie (komendantura) przedstawicielom władzy polskiej oraz, m.in. mapa Okręgu Mazurskiego z początku 1946.

 

Przy przygotowywaniu ekspozycji skorzystano z materiałów dostępnych w specjalistycznych portalach internetowych Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej oraz portalach korzystających czy powiązanych z nimi, materiału z Archiwum Państwowego w Olsztynie, zdjęcia ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zdjęcia z archiwum Wiesława Śliwki, zdjęcia ze zbiorów Biblioteki Publicznej w Pasłęku.

 

Autor wystawy (opracowanie merytoryczne i graficzne): Piotr Adamczyk

Współpraca w opracowaniu graficznym: Antoni Adamczyk

Tłumaczenia: Jadwiga Seroka, Tomasz Rozenbajger, dr Joanna Szkolnicka, Andrzej Pągowski, Piotr Adamczyk

Wystawa prezentowana do końca października 2020 r.

Wystawa Pasłęk 1945
 Zdjęcie sali wystawowej
 Zdjęcie sali wystawowej
 Zdjęcie sali wystawowej
 Zdjęcie sali wystawowej
 Zdjęcie sali wystawowej
 Zdjęcie sali wystawowej
 Zdjęcie sali wystawowej - mapa okręgu mazurskiego z 1946 roku
 Zdjęcie sali wystawowej
 Zdjęcie sali wystawowej
 Zdjęcie sali wystawowej - gablota z oryginalnymi dokumentami z czerwca 1945 roku
 Zdjęcie sali wystawowej
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
fb logo
Włącz/wyłącz czytanie tekstu. Aby uruchomić czytanie tekstu zaznacz tekst lub najedź na niego kursorem
fb logo
Biblioteka Publiczna w Pasłęku