hamburger icon
close menu icon
map icon
14-400 PASŁĘK
pl. św. Wojciecha 5
Czcionka:
font image
font image
font image
Kontrast:
A
A
A
A
"Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła po warmińsko-mazurskim"
data dodania: 12 wrzesień 2022r.
 Prelegentka

Pierniki to wypieki bez których trudno sobie wyobrazić zimowy, świąteczny czas. Historia korzennych ciasteczek w Polsce liczy sobie już ponad siedemset lat. Zapraszamy na spotkanie ze słynnym smakołykiem w pasłęckiej Bibliotece. Nie zabraknie opowieści, ciekawostek, przepisów a także pierników.

Najstarsza wzmianka o wypieku pierników pochodzi z 1293 roku z Świdnicy. Przez kolejne wieki pierniki przybierały różne kształty, formy, pełniły rozmaite funkcje. Z królewskiego stołu zawędrowały na wiejskie jarmarki i stragany. Z czasem dodawano do nich czekoladę i ozdabiano lukrem. Dzieje korzennego ciasteczka są fascynujące. W archiwach gromadzone są anegdoty i informacje o dawnych piernikarzach, a w muzeach foremki, czasami bardzo dużych rozmiarów i także same pierniki!

Mianem piernikowej stolicy określany jest  Toruń, ale warto zaznaczyć, że także w innych regionach w Polsce istniały i istnieją tradycje ich wypieku. Piernikarskie tropy znajdujemy m.in. w Pasłęku oraz innych miejscowościach woj. warmińsko-mazurskiego. Zapraszamy na wydarzenie w trakcie którego poszukamy odpowiedzi m.in. na pytania: Dlaczego pieczemy pierniki? Skąd wzięła się ich nazwa? Jakie składniki są niezbędne do przygotowania ciasta? Co oznaczają poszczególne kształty? Czym różnią się pierniki toruńskie, śląskie, żywieckie i pasłęckie? To niektóre z pytań, na które odpowiemy w trakcie wydarzenia. Spotkanie będzie miało formę prelekcji, połączonej z pokazem. Prelekcję wygłosi Anna Kornelia Jędrzejewska, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizująca zadanie "Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła". Wydarzenie organizowane w ramach 30 Europejskich Dni Dziedzictwa.

Zapraszamy zarówno dorosłych jak i dzieci.

 

Godzina: 12:00-15:00

Miejsce: Biblioteka Publiczna w Pasłęku

czas: ok. 2 godzin

Forma: Prelekcja z pokazem, warsztaty

Wstęp: wolny

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
fb logo
Włącz/wyłącz czytanie tekstu. Aby uruchomić czytanie tekstu zaznacz tekst lub najedź na niego kursorem
fb logo
Biblioteka Publiczna w Pasłęku