W minioną sobotę, 17 września, zakończyliśmy pasłęckie wydarzenia organizowane w ramach obchodów 30 Europejskich Dni Dziedzictwa w Pasłęku.
Pierwsze dwa wydarzenia miały miejsce 10 września: spotkaliśmy się w pasłęckiej greckokatolickiej Cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz w naszej Izbie Historycznej.
W Cerkwi ks. Igor Hubacz poprowadził niezwykle interesującą opowieść o historii cerkwi greckokatolickiej, o różnicach między wyznaniami, o wyposażeniu kościoła. Była też krótka opowieść o Akcji Wisła z 1947 r. Uczestnicy spotkania miękli okazję posłuchać krótkiego występu chóru oraz obejrzeć kronikę parafialną i modlitewniki, przywiezione przez pierwszych przesiedleńców.
Drugie spotkanie w Izbie Historycznej to wernisaż wystawy „Pasłęckie procesje i pochody” nad którą to ekspozycją patronat honorowy objął Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, patronatem wydarzenie objął również Burmistrz dr Wiesław Śniecikowski. Partnerem wystawy, prezentowanej do końca roku, jest Fundacja PKO BP a sponsorem Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy. Ekspozycja prezentuje dotychczas pozyskane zdjęcia o tematyce pochodów z okazji 1-szego Maja oraz masowych wydarzeń kościelnych po roku 1945. Zdjęcia te pochodzą od prywatnych darczyńców, którzy udostępniają je dla pasłęckiej biblioteki i tworzonego Archiwum Cyfrowego Biblioteki Publicznej w Pasłęku.
Tydzień później, w dniu 17 września miało miejsce 3 spotkanie, w Czytelni biblioteki, pt. Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła po warmińsko-mazurskim". Wykład i warsztaty poprowadzili: Anna Kornelia Jędrzejewska z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Krzysztof Lewandowski z Muzeum Toruńskiego Piernika Oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. W ramach projektu pani Anny - nagrywaliśmy materiały wideo w naszej bibliotece oraz w Cukierni Hildebrandt, która produkuje Pasłęckie Pierniki. Goście, dzięki uprzejmości prelegentów, mogli skosztować toruńskich katarzynek (dzięki Fabryce Cukierniczej Kopernik) oraz pierników wrocławskich (dzięki Piernikarni Wrocławskiej - Pierniki Wrocławskie), no i oczywiście pasłęckich pierników. Każdy uczestnik spotkania mógł własnoręcznie wykonać miks przypraw piernikowych i zabrać do domu.
Wydarzenia zorganizował i prowadził p.o. dyrektora Biblioteki, Piotr Adamczyk.