hamburger icon
close menu icon
map icon
14-400 PASŁĘK
pl. św. Wojciecha 5
Czcionka:
font image
font image
font image
Kontrast:
A
A
A
A
Biblioteka wyróżniona
data dodania: 09 grudzień 2022r.
 article image

7 grudnia w Teatrze Kamienica w Warszawie, miała miejsce Gala Jubileuszowa Europejskich Dni Dziedzictwa „Połączeni dziedzictwem”. Jedną z wyróżnionych instytucji za działania z lat 2021 i 2022 została pasłęcka biblioteka.

Europejskie Dni Dziedzictwa, zapoczątkowane we Francji przez Radę Europy w 1985 r. i prowadzone jako wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej i Rady Europy od 1999 r., umożliwiły obywatelom poznawanie kultury poprzez wydarzenia tematyczne. Stanowią doskonałą okazję do odkrywania historii ludzi i miejsc, które przyczyniły się do ukształtowania kultury i dziedzictwa Europy.

Inicjatywa należy do najbardziej znanych wydarzeń kulturalnych w Europie. Ogólnoeuropejski charakter programu łączy mieszkańców Europy i odwołuje się do europejskiego wymiaru dziedzictwa kulturowego zapisanego w Europejskiej Konwencji Kulturalnej. W tym roku odbyło się aż 50 000 wydarzeń, które miały na celu uznanie wartości wspólnego europejskiego dziedzictwa i potrzebę jego zachowania dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Przez dwa weekendy września w całej Polsce odbyło się ponad 1200 wydarzeń o charakterze artystycznym i naukowym, w których uczestniczyło przeszło 200 tysięcy osób. Nie brakowało wystaw, koncertów, pokazów, spacerów, rajdów, festynów i wielu innych, emocjonujących przedsięwzięć, które na długo pozostaną w pamięci wszystkich osób, które wzięły w nich udział.  Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który odpowiada także za promocję projektu w skali całego kraju. Na przestrzeni czasu – przy wsparciu władz samorządowych, dziesiątek organizacji pozarządowych, setek organizatorów poszczególnych wydarzeń oraz mediów tradycyjnych i społecznościowych – powstała wyjątkowa formuła tego projektu, co podkreśliła podczas swojego przemówienia dyrektor Narodowego Instytutu dziedzictwa, dr hab. Katarzyna Zalasińska, zwracając również uwagę na rolę bibliotek:

„Europejskie Dni Dziedzictwa są tak wyjątkowe, ponieważ jest to formuła, w której każdy może znaleźć coś dla siebie, niezależnie od zainteresowań, wieku – są to oferty dla całych rodzin. Jednak bez pomysłowości i zaangażowania organizatorów, tego wszystkiego by nie było. (…)To co mnie szczególnie cieszy, to przede wszystkim zaangażowanie bibliotek. […] Biblioteki są bardzo ważne w systemie ochrony dziedzictwa. To trzeba wyraźnie powiedzieć, że czasami nie dostrzegamy znaczenia bibliotek, a ono jest ogromne w ramach ochrony dziedzictwa materialnego i niematerialnego”.

W gronie wyróżnionych organizatorów: instytucji i organizacji, takich jak Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Zamkowe w Malborku, Urząd Miejski w Brzegu, Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu znalazła się również Biblioteka Publiczna w Pasłęku.

Pasłęcka biblioteka przystąpiła do EDD w roku 2021 organizując spotkanie „Pasłęckie smaki” – swoje wystąpienia mieli Michał Zarzeka z cukierni Hildebrandt, Wiesław Śliwka z PSS w Pasłęku oraz Grzegorz Skalmowski. W roku 2022 pierwsze dwa wydarzenia miały miejsce 10 września: spotkaliśmy się w pasłęckiej greckokatolickiej Cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz w bibliotecznej Izbie Historycznej.

W Cerkwi ks. Igor Hubacz poprowadził niezwykle interesującą opowieść o historii cerkwi greckokatolickiej, o różnicach między wyznaniami, o wyposażeniu kościoła. Była też krótka opowieść o Akcji Wisła z 1947 r. Uczestnicy spotkania miękli okazję posłuchać krótkiego występu chóru oraz obejrzeć kronikę parafialną i modlitewniki, przywiezione przez pierwszych przesiedleńców.

Drugie spotkanie w Izbie Historycznej to wernisaż wystawy „Pasłęckie procesje i pochody” nad którą to ekspozycją patronat honorowy objął Wiceminister Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, patronatem wydarzenie objął również Burmistrz dr Wiesław Śniecikowski. Partnerem wystawy, prezentowanej do końca roku, jest Fundacja PKO BP a sponsorem Braniewsko-Pasłęcki Bank Spółdzielczy. Ekspozycja prezentuje dotychczas pozyskane zdjęcia o tematyce pochodów z okazji 1-szego Maja oraz masowych wydarzeń kościelnych po roku 1945. Zdjęcia te pochodzą od prywatnych darczyńców, którzy udostępniają je dla pasłęckiej biblioteki i tworzonego Archiwum Cyfrowego Biblioteki Publicznej w Pasłęku.

Tydzień później, w dniu 17 września miało miejsce 3 spotkanie, w Czytelni biblioteki, pt. Pierniki w Polsce. Śladami piernikarskiego rzemiosła po warmińsko-mazurskim". Wykład i warsztaty poprowadzili: Anna Kornelia Jędrzejewska z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Krzysztof Lewandowski z Muzeum Toruńskiego Piernika Oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. W ramach projektu  pani Anny - nagrywaliśmy materiały wideo w naszej bibliotece oraz w Cukierni Hildebrandt, która produkuje Pasłęckie Pierniki. Goście, dzięki uprzejmości prelegentów, mogli skosztować toruńskich katarzynek (dzięki Fabryce Cukierniczej Kopernik) oraz pierników wrocławskich (dzięki Piernikarni Wrocławskiej - Pierniki Wrocławskie), no i oczywiście pasłęckich pierników. Każdy uczestnik spotkania mógł własnoręcznie wykonać miks przypraw piernikowych i zabrać do domu. Wydarzenia zorganizował i prowadził p.o. dyrektora Biblioteki, Piotr Adamczyk.

 

  1. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa była objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

 

Źródło i fot: Piotr Adamczyk oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa

 

EDD 2022
 Osoby reprezentujące instytucje w województwa warmińsko-mazurskiego, w tym p.o. dyrektora Biblioteki Publicznej w Pasłęku, Piotr Adamczyk
 Sala teatralna z gośćmi EDD
 Oświetlone wejście do Teatru Kamienica w Warszawie, gdzie odbywała się gala 30 EDD
 Osoby reprezentujące instytucje w województwa łódzkiego
 Osoby reprezentujące instytucje w województwa mazowieckiego
 Osoby reprezentujące instytucje w województwa opolskiego
 Osoby reprezentujące instytucje w województwa pomorskiego
 Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego KurczewskiegoChór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego
 Chór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego KurczewskiegoChór Dziewczęcy Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego
 Dyrektor biblioteki oraz 2 osoby nagrodone z województwa pomorakiego
 Pamątkowy dyplom da pasłęckiej biblioteki
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
fb logo
Włącz/wyłącz czytanie tekstu. Aby uruchomić czytanie tekstu zaznacz tekst lub najedź na niego kursorem
fb logo
Biblioteka Publiczna w Pasłęku