hamburger icon
close menu icon
map icon
14-400 PASŁĘK
pl. św. Wojciecha 5
Czcionka:
font image
font image
font image
Kontrast:
A
A
A
A
Narodowe Czytanie 2020
data dodania: 04 wrzesień 2020r.
 article image

W roku 2020 w ramach akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej w 2012 r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, odbędzie się w wielu miejscach w kraju, czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego. W tym roku w zdecydowanej większości przeniesie się ono do internetu.

 

Jak w liście zachęcającym do współtworzenia akcji pisze Prezydent RP Andrzej Duda, „wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy”. W tym wyjątkowym roku, z uwagi na stan zagrożenia wirusem COVID-19, zgodnie z sugestiami Prezydenta RP, wszyscy organizatorzy powinni przygotować działania w ramach akcji „w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności[...] z wykorzystaniem […] zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji”.

 

Biblioteka Publiczna w Pasłęku oraz Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki w roku 2020 zapraszają na eksperymentalną formułę. Jak wiele innych bibliotek w kraju, w trosce o bezpieczeństwo, podjęliśmy decyzję o realizacji wydarzenia w formie filmiku online. Zostanie on zaprezentowany na naszym profilu FB w sobotę 5 września w godzinach popołudniowych. Oprócz wybranych scen, nagranych i czytanych przez pracowników Biblioteki, przygotowaliśmy też dla mieszkańców Pasłęka specjalne wędrowne stoisko Biblioteki. Spotkać nas będzie można przy Parku Rekreacyjno-Edukacyjnym (placu zabaw) na placu Tysiąclecia o godzinie 11 oraz w okolicach tzw. okrąglaka na ulicy Ogrodowej około godziny 12:00-12:20. W ramach mobilnej biblioteki, w każdym z tych miejsc, pierwsze 11-12 osób otrzyma darmowe (prawie) egzemplarze „Balladyny” podpieczętowane okolicznościową pieczęcią (można przynieść też własny egzemplarz w celu uzyskania pieczęci). Dlaczego „prawie darmowe”? Otóż formą zapłaty będzie przeczytanie w dialogu z pracownikiem Biblioteki lub członkiem Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki krótkiego, kilku zdaniowego fragmentu utworu. Egzemplarze „Balladyny” ufundowane zostały przez dyrektora Biblioteki.

 

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
fb logo
Włącz/wyłącz czytanie tekstu. Aby uruchomić czytanie tekstu zaznacz tekst lub najedź na niego kursorem
fb logo
Biblioteka Publiczna w Pasłęku