hamburger icon
close menu icon
map icon
14-400 PASŁĘK
pl. św. Wojciecha 5
Czcionka:
font image
font image
font image
Kontrast:
A
A
A
A
Wspólna akcja
data dodania: 14 styczeń 2021r.
 Zdjęcie 4 banknotów z aukcji

Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Publicznej w Pasłęku, Biblioteka Publiczna w Pasłęku oraz Towarzystwo Miłośników Pasłęka serdecznie zapraszają do społecznej inicjatywy – dzięki niej każdy ma szansę dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju i zachowania kultury naszego miasta poprzez tzw. „crowdfunding” czyli społeczne finansowanie szczytnego celu.

Organizujemy zbiórkę, na wykup czterech banknotów zastępczych miasta Preussisch Holland (Pasłęka) z roku 1914 dla Izby Historycznej przy Bibliotece Publicznej w Pasłęku.

Jako mieszkańcy i sympatycy naszej miejscowości możemy podarować te obiekty przedmiot naszej Bibliotece, pokazując przy tym że kochamy historię naszej małej ojczyzny i zależy nam na zachowaniu materialnych pamiątek przeszłości. .

W sprzedaży znajdują się 4 banknoty zastępcze o nominałach 1, 3, 5 i 10 marek z roku 1914 wystawione:

https://onebid.pl/pl/auction/1236/id/715181/preussisch-holland-paslek-1-10-mk-1914-4szt

Uważamy, że warto, aby te obiekty znalazły się w zbiorach Biblioteki (a nie jak do tej pory kserokopie) oraz zostały przez nią udostępnione w bibliotece cyfrowej.

Zależy nam, organizatorom zbiórki, aby ten i inne przedmioty, które są szczególnie tego warte, stały się dobrem wspólnym trafiając do zbiorów instytucji publicznej, jaką jest Biblioteka, której jednym z zdań jest popularyzacja, badanie i zachowywanie dziejów miasta i okolic, zajmowanie się regionalizmem. Biblioteka nie posiada niestety wolnych środków finansowych na tego typu zakupy.

Jeżeli kwota z tej zrzutki wystarczy, by wygrać licytację banknotów, zostaną one zakupione i przekazane jako dar do Biblioteki, dołączając listę darczyńców - nazwiska osób, które wpłaciły pieniądze na jego wykup. Jeżeli się nie uda (naprawdę nie wiemy, jak wysoko pójdzie aukcja), to uzbierana tutaj kwota posłuży na zakup innych historycznych przedmiotów, które również mamy zamiar przekazać Bibliotece - tak samo w przypadku nadwyżki, jeśliby została ze zrzutki po zakupie. Ewentualna nadwyżka zostanie spożytkowana, o ile nie będzie pozwalała na zakupy na licytacji, na wsparcie zakupu wydawnictw regionalnych do Czytelni Biblioteki.

Mamy nadzieję, że wzorem naszych przyjaciół z Elbląga, którzy już dwukrotnie skutecznie zakupili cenne obiekty dla tamtejszego Muzeum, uda nam się w ten sposób pozyskać chociaż trochę cennych zdjęć, widokówek, banknotów i innych przedmiotów które pojawiają się czasami na aukcjach. Naszym celem jest 1500 zł. ale liczymy na zdecydowanie więcej, tak aby ewentualnie zakupić inne obiekty, pojawiające się na aukcjach internetowych.

 

 

Organizatorzy:

Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Publicznej w Pasłęku

Biblioteka Publiczna w Pasłęku

Towarzystwo Miłośników Pasłęka

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
fb logo
Włącz/wyłącz czytanie tekstu. Aby uruchomić czytanie tekstu zaznacz tekst lub najedź na niego kursorem
fb logo
Biblioteka Publiczna w Pasłęku