hamburger icon
close menu icon
map icon
14-400 PASŁĘK
pl. św. Wojciecha 5
Czcionka:
font image
font image
font image
Kontrast:
A
A
A
A
Otwarcie wystawy
data dodania: 24 czerwiec 2021r.
 Zdjęcie - goście zwiedzający wystawę

W dniu 22 czerwca o godzinie 17, na dziedzińcu Zamku w Pasłęku, przed wejściem do biblioteki Publicznej w Pasłęku, miał miejsce wernisaż wystawy „Preussisch Holland / Пройсишес-Холлянд / Pasłęk i okolice w roku 1945 w dokumentacji wojsk radzieckich".

Zgromadzeni goście zapoznali się, w ramach wstępu autorskiego do wystawy, z ideą ekspozycji, rodzajami materiałów na niej prezentowanymi. Wręczone zostały również specjalne podziękowania dla osób, które wsparły autora w korekcji tłumaczeń i w samych tłumaczeniach, podziękowano również przedstawicielom Nadleśnictw Młynary i Orneta oraz przedstawicielowi dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie za wsparcie finansowe, które pozwoliło na dokonanie na początku roku nowoczesnej gabloty ekspozycyjnej. Podziękowano również firmie MD Okna za wsparcie przy drobnym remoncie Izby Historycznej.

Wystawa, prezentowana w Bibliotece Publicznej w Pasłęku, jest czynna w dniach otwarcia biblioteki do końca października tego roku. Po tym czasie będzie prezentowana w kilku innych miejscowościach regionu. A wszystkich Pasłęczan, i nie tylko, zapraszamy w ramach Wakacji z Biblioteką w dniu 26 czerwca, w sobotę, specjalnie z okazji otwarcia wystawy, na jej zwiedzanie w godzinach 9 – 13. W tym dniu czynna będzie Izba Historyczna pasłęckiej Biblioteki.

Pasłęcka ekspozycja opracowana została dzięki wykorzystaniu archiwalnych materiałów z czasu II wojny światowej, a konkretnie radzieckiej dokumentacji wojskowej z okresu walk w okolicach Pasłęka pod koniec stycznia i na początku lutego 1945 r. Prace nad wystawą trwały prawie dwa lata. Ideą przewodnią wystawy jest ukazanie i zapoznanie odbiorców z tego typu źródłami, jakimi jest dokumentacji powstająca w trakcie walk lub tuż po nich.

Dokumenty, na których bazowano podczas przygotowywania ekspozycji są to zarówno raporty oddziałów uczestniczących w walkach, zbiorcze opracowania szczebla korpusu czy armii, mapy sztabowe i nie tylko. Znakomitym uzupełnieniem tego typu źródeł jest również dokumentacja nagrodowa żołnierzy radzieckich, dzięki której można poznawać więcej szczegółów ówczesnych wydarzeń. Oczywiście, do tego typu źródeł trzeba podchodzić z odpowiednią dozą krytycyzmu naukowego i trzeba mieć na uwadze przejaskrawianie części wydarzeń, wyolbrzymianie niektórych zasług czy zawyżanie danych liczbowych.

Terytorialnie wystawa ogranicza się do terenów dawnego, przedwojennego powiatu i prezentuje wybrane miejsca i ich najbliższe okolice, m.in.: Pasłęk, Słobity, Młynary, Zielonka Pasłęcką, Krasin, Bielica, Rogajny, Gryżyna, Marianka, Krosno…

Wystawa zbudowana jest z 18 plansz w formie roll-upów, wydruku wielkoformatowego, gabloty oryginalną dokumentacją oraz mini aranżacji. Pierwszych (nie wliczając planszy początkowej) 14 plansz dotyczy działań wojennych, w tym np. rozkazów czy notek prasowych. Ostatnie trzy plansze dotyczą radzieckiej komendantury wojennej w Pasłęku i Młynarach oraz wybranych dokumentów czy raportów pierwszych polskich władz. Prezentowane są również oryginalne dokumenty, znajdujące się w Bibliotece Publicznej w Pasłęku, a dotyczące przekazania terenów powiatu przez władze radzieckie (komendantura) przedstawicielom władzy polskiej oraz, m.in. mapa Okręgu Mazurskiego z początku 1946.

W gablotach stałych Izby Historycznej z kolei prezentowane są m.in. dotychczasowe dary (2021 r.) do zbiorów Izby, w tym te zrealizowane dzięki akcji na Zrzutka.pl.

Przy przygotowywaniu ekspozycji skorzystano z materiałów dostępnych w specjalistycznych portalach internetowych Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej oraz portalach korzystających czy powiązanych z nimi, materiału z Archiwum Państwowego w Olsztynie, zdjęcia ze zbiorów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zdjęcia z archiwum Wiesława Śliwki, zdjęcia ze zbiorów Biblioteki Publicznej w Pasłęku.

 

Autor wystawy (opracowanie merytoryczne i graficzne): Piotr Adamczyk

Współpraca w opracowaniu graficznym: Antoni Adamczyk

Tłumaczenia: Jadwiga Seroka, Tomasz Rozenbajger, dr Joanna Szkolnicka, Andrzej Pągowski, Piotr Adamczyk

Wernisaż wystawy Pasłęk 1945
 goście wernisażu
 goście wernisażu
 Przemawia dyrektor Biblioteki Publicznej w Pasłęku, autor wystawy
 Przemawia dyrektor Biblioteki Publicznej w Pasłęku, autor wystawy
 Wręczenie podziękowań dla Jadwigi Seroka
 Wręczenie podziękowań dla Tomasza Rozenbajgiera
 Wręczenie podziękowań dla Andrzeja Pągowskiego
 Wręczenie podziękowań dla Antoniego Adamczyka
 Wręczenie podziękowań dla przedstawiciela dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie
 Przemawia przedstawiciel dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie
 Wręczenie podziękowań dla przedstawicieli Nadleśnictw Młynary i Orneta
 Wręczenie podziękowań dla przedstawicieli Nadleśnictw Młynary i Orneta
 Przybyli goście
 Podziękowania dla dr Joanny Szkolnickiej odbiera W. Rudzka z elbląskiego Muzeum
 Przemowa burmistrza dr Wiesława Śniecikowskiego
 oprowadzanie kuratorskie po wystawie
 Goście zwiedzający wystawę
 oprowadzanie kuratorskie po wystawie
 oprowadzanie kuratorskie po wystawie
 Goście zwiedzający wystawę
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
fb logo
Włącz/wyłącz czytanie tekstu. Aby uruchomić czytanie tekstu zaznacz tekst lub najedź na niego kursorem
fb logo
Biblioteka Publiczna w Pasłęku