hamburger icon
close menu icon
map icon
14-400 PASŁĘK
pl. św. Wojciecha 5
Czcionka:
font image
font image
font image
Kontrast:
A
A
A
A
Sukces akcji... ale to nie koniec
data dodania: 24 maj 2022r.
 Fotografia przedstawiająca rozłożone pozyskane zdjęcia z obozu jenieckiego

Sukces akcji „Recykling historii…”

Zorganizowana w roku bieżącym akcja na Zrzutka.pl, której głównym celem była pozyskanie zestawu 31 zdjęć dot. obozu jenieckiego spod Pasłęka zakończyła się sukcesem.

 

Akcja pod nazwą „Recykling historii, czyli ratujemy/odzyskujemy historię Pasłęka” zainicjowana przez Bibliotekę Publiczną w Pasłęku przyniosła dotychczasowe wsparcie 13 osób w wysokości 1320 zł. Akcję bardzo mocno wsparł pan Dariusz Babojć z Elbląga, który nie dosyć że wyłożył brakującą kwotę to jeszcze wynegocjował od właściciela obniżenie ceny do poziomu 2200 zł (łącznie z kosztem aukcji i przesyłki. Pierwotny koszt całego pakietu wynosił 2500 zł. plus dodatkowe koszty). Zdjęcia te dotarły już do Biblioteki i zostaną zaprezentowane oficjalnie na mini wystawie „Dary i zakupy 2022” pod koniec bieżącego roku. Akcję dotychczas wsparli i darczyńcami zostali: Andrzej Ignatowicz, Dawid Hildebrandt, Amadeusz Pfeifer, Piotr Adamczyk,  Paweł Chomnicki, Dariusz Babojć, Marcin Kapusta, Ewa Falkiewicz, Adrian Olbryś, Agnieszka Roman-Kalinowska, Anna Huk, Mariusz Socha. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

Co przedstawia pakiet pozyskanych zdjęć?

Są to zdjęcia wykonane w okresie 1918 r. Ich właścicielem i bohaterem części z nich jest Władysław Sienicki, który został wcielony do armii carskiej zaraz po wybuchu I wojny światowej. Dostał przydział do Witebska, gdzie przebywał prawdopodobnie do początków 1916 r. Tam też został podoficerem armii carskiej. Już w 1916 r. został skierowany na front do walki z Niemcami, gdzie dostał się do niewoli. Osadzono go w obozie dla jeńców wojennych w Schneidemühl (Piła), skąd w marcu 1917 r. wysłał pocztówkę do rodziny. Na początku 1918 r. został przeniesiony do obozu jenieckiego w Preußisch Holland (Pasłęk) w Prusach Wschodnich. Tam doczekał końca wojny. 22 września 1918 r. wysłał do rodziny swoją fotografię z tego obozu. Z Pasłęka przywiózł do domu kolekcję fantastycznych czarno-białych zdjęć doskonale ilustrujących życie oficerów oraz zwykłych żołnierzy armii carskiej w tym obozie. W 1919 r. Władysław Sienicki wstąpił do armii gen. Józefa Hallera.

Na zdjęciach możemy dostrzec szeregowców (np. pracujących w warsztacie szewskim) oraz podoficerów i oficerów armii carskiej (piechota, kawaleria, artyleria): poruczników, podpułkowników, majorów, kapitanów. Ciekawostką jest zdjęcie grupowe z przygotowania do wystawienia jakiegoś przedstawienia oraz 7 zdjęć aktorów, prawdopodobnie z objazdowego teatru, który wystąpił w obozie jenieckim. W pakiecie znajdują się również dwa zdjęcia portretowe żołnierzy niemieckich z pasłęckiego obozu, z podpisanymi na ich odwrocie dedykacjami.

I co dalej?

Akcja, której celem jest wspieranie pozyskiwania przez Bibliotekę tzw. DŻS-ów (Dokumentów Życia Społecznego) cały czas trwa i znajdziecie ją Państwo pod linkiem https://zrzutka.pl/rxp9h4 (tam też lista obiektów pozyskanych w roku 2021). Każda wpłacona złotówka pozwoli na ewentualne kolejne zakupy interesujących dokumentów czy książek, które mogą pojawić się w ciągu roku. Docelowo, zdjęcia znajdą się na platformie biblioteki cyfrowej, podobnie jak znalazła się już część obiektów z roku poprzedniego (zapraszamy do odwiedzin https://wmbc.olsztyn.pl/dlibra/collectiondescription/108).

Zachęcamy do dalszego wspierania Biblioteki i wspólnego budowania pasłęckich zbiorów historycznych, w tym dotyczących okresu powojennego (na chwilę obecną otrzymaliśmy blisko 500 zdjęć!), bo tylko dzięki Wam, mieszkańcom Pasłęka i okolic możliwe będzie tworzenie w przyszłości wystaw i, być może w dalszej perspektywie, profesjonalnego muzeum regionalnego.

Chcielibyśmy również pogratulować i podziękować młodemu pasłęczaninowi, Borysowi, który odnalazł podczas zabawy na podwórku niemiecką monetę i niezwykle interesujące fragmenty ceramiki zdobionej widokiem pasłęckiej promenady. Obiekty te przekazał do naszych zbiorów i niedługo uzupełnią ekspozycję Izby Historycznej.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
fb logo
Włącz/wyłącz czytanie tekstu. Aby uruchomić czytanie tekstu zaznacz tekst lub najedź na niego kursorem
fb logo
Biblioteka Publiczna w Pasłęku