hamburger icon
close menu icon
map icon
14-400 PASŁĘK
pl. św. Wojciecha 5
Czcionka:
font image
font image
font image
Kontrast:
A
A
A
A
Zapraszamy na zajęcia historyczne i biblioteczne
data dodania: 20 wrzesień 2023r.
 Dzieci siedzą na podłodze podczas zajęć w Izbie Historycznej

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną na rok szkolny 2023/2024

Zajęcia biblioteczne

Pasłęk: prow. Urszula Buska, Oddział dla Dzieci. Tematy oraz rezerwacja terminów: 55 248 30 55

Filia w Zielonce Pasłęckiej: zajęcia ze Szkołą Podstawową w Zielonce Pasłęckiej prowadzi Renata Buczyk, tel (pon., śr., pt.) 55 248 74 74

Szkoły Podstawowe

  1. Moja pierwsza wizyta w bibliotece. Klasy 1-3. Opowieśc o tym, czym jest Biblioteka, jakie są jej zadania, kto to jest czytelnik, jak sie zapisać i wypozyczać książki, co można robić i znaleźć w bibliotece. Zajęcia z częścią plastytczną.
  2. Zajęcia tematyczne - na prośbę Nauczyciela istnieje możliwośc przygotowania odpowiedniego literackiego tematu zajęć. Prosimy o kontakt z Oddziałem dla Dzieci z minimum1 miesięcznym wyprzedzeniem.

 

Szkoły Ponadpodstawowe

  1. Biblioteka, instytucja kultury - a cóż to takiego? Krótka opowieśc i prezentacja o Bibliotece - 20 minut, przeprowadzana w szkole podczas lekcji wychowawczej (Pasłęk).

Zajęcia historyczne

Zajęcia historyczne prowadzi dyrektor Piotr Adamczyk. tel. 55 248 30 55 lub email: dyrektor (at) bppaslek (dot) pl

Szkoły Podstawowe

Klasy 1-3

  1. Skąd się biorą zabytki? – klasy 1-3
  2. Zajęcia prowadzone w Izbie Historycznej, zakończone częścią plastyczną – wykonywanie rysunku kopii przedmiotu historycznego, fragmentu tzw. Karty Obiektu. Zapoznanie uczestników z pojęciem „zabytek”, jego znaczeniem oraz przybliżenie procesu, w ramach którego przedmiot zyskuje status „zabytku” i trafia do muzealnej gabloty

Klasy 5-8

  1. Mycie skraca życie. O higienie na przestrzeni dziejów. Klasy 5-8. Opowieść o różnych ciekawostkach związanych z dziejami higieny od starożytnego Rzymu po czasy współczesne.
  2. Pasłęckie pierniki czyli opowieść o pasłęckich zwyczajach świątecznych przed 1945 r.

Klasa 8

  1. Kreskówki na wojnie. O propagandzie wojennej w amerykańskich filmach animowanych czasów II Wojny Światowej.
  2. Pasłęk 1945 – zdobycie miasta w świetle dokumentacji radzieckiej.

 

Szkoły Ponadpodstawowe

  1. „Grudzień 1970 w Elblągu”, poruszający zarówno ogólne kwestie przyczyn jak i przebiegu wydarzeń grudniowych na wybrzeżu, z naciskiem na wydarzenia dziejące się najbliżej Pasłęka, czyli Elbląg.
  2. Mycie skraca życie…. O higienie na przestrzeni dziejów.
  3. Relacje damsko-męskie w dziejach ludzkości (o rewolucyjnych zmianach we wzajemnym postrzeganiu się. Od starożytności po wiek XXI). Zajęcia dla 3 i 4 klasy szkoły ponadpodstawowej.
  4. Warmia – opowieść o dziedzictwie kulturowym i historii
  5. Obraz Polski i Polaków w amerykańskich komiksach czasów II Wojny Światowej.
  6. Kreskówki na wojnie. O propagandzie wojennej w amerykańskich filmach animowanych czasów II Wojny Światowej.
  7. Pasłęk 1945 – zdobycie miasta w świetle dokumentacji radzieckiej.
  8. Pasłęckie pierniki czyli opowieść o pasłęckich zwyczajach świątecznych przed 1945 r. oraz tradycjach kulinarnych miasta.

 

Spacery z przewodnikiem

  1. Śladami pasłęckich pierników – odkrywamy historię pasłęckich pierników, z których słynęło miasteczko w XIX i i poł. XX w. Podróż śladami restauracji i piernikarni.

Czas trwania: ok 60 min.

  1. Tajemnice pasłęckich murów – spacer wzdłuż murów miejskich i zamkowych, opowieść o legendach związanych z murami, wydarzeniach, ciekawych miejscach. CO jest murem miejskim i gdzie on przebiegał, co pozostało z murów zamkowych, gdzie lokalizować bramy Zamkową i Św. Ducha, itd.

Czas trwania: 60 minut

  1. Stare Miasto – spacer uliczkami starego Miasta, opowieść o historii, powstaniu miasta, najważniejsze obiekty: Brama Kamienna, Wieża Prochowa, Kościół Św. Bartłomieja, najstarsze domy, Ratusz, Zamek, Brama Młyńska

W wypadku niepogody spacer się nie odbywa.

Czas trwania: do 60 minut

 

 

Nauczycieli historii zapraszamy do współpracy i zgłaszania pomysłów dotyczących możliwych propozycji tematów zajęć jakie mogłaby realizować Biblioteka.

Miejsce: Biblioteka Publiczna w Pasłęku, Izba Historyczna lub Czytelnia

Czas trwania: 60 minut

Kontakt: dyrektor (at) bppaslek.pl lub tel. 55 248 30 55

Proponujemy również możliwość wizyty pracownika Biblioteki w szkole, podczas godziny wychowawczej i 20 minutową opowieść i Bibliotece, jej zbiorach i roli, czyli zachęcanie do skorzystania z bogatej oferty instytucji, w tym działu regionalnego, stanowiska do pracy naukowej z dostępem do sieci Academica czy Wypożyczalni Gier Planszowych oraz stanowiska komiksowego…

 

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
fb logo
Włącz/wyłącz czytanie tekstu. Aby uruchomić czytanie tekstu zaznacz tekst lub najedź na niego kursorem
fb logo
Biblioteka Publiczna w Pasłęku