hamburger icon
close menu icon
map icon
14-400 PASŁĘK
pl. św. Wojciecha 5
Czcionka:
font image
font image
font image
Kontrast:
A
A
A
A
Narodowe Czytanie 2021 - Pasłęk
data dodania: 27 sierpień 2021r.
 Baner NArodowego Czytania 2021

W dniu 4 września 2021 r. odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania, zainicjowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego w roku 2012 wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W tym roku spotykamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. "To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji" – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. Prapremiera tragifarsy, napisanej w 1906 roku, odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie oraz we Lwowie. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Burmistrz Pasłęka oraz Biblioteka Publiczna w Pasłęku zapraszają na pasłęckie spotkania z Narodowym Czytaniem. W Pasłęku będzie można wziąć udział w akcji w dwóch miejscach: o godzinie 10:30 zapraszamy do namiotu Biblioteki Publicznej w Pasłęku, który znajdować się będzie w rejonie dużego parkingu przy ulicy Ogrodowej a o godzinie 11:30 zapraszamy na plac Tysiąclecia, gdzie przed placem zabaw stanie biblioteczny namiot. Zachęcamy do wspólnego czytania razem z nami fragmentów utworu - pierwszych 5-8 osób w każdej lokalizacji otrzyma egzemplarze dramatu G. Zapolskiej "Moralność Pani Dulskiej". W obydwu miejscach czekać będziemy na Państwa ok. 30 minut. Zachęcamy też do przyniesienia własnych egzemplarzy utworu, które będzie można opieczętować specjalnym okolicznościowym stemplem, który otrzymaliśmy z Kancelarii Prezydenta RP.

Plakat Narodowego Czytania

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
fb logo
Włącz/wyłącz czytanie tekstu. Aby uruchomić czytanie tekstu zaznacz tekst lub najedź na niego kursorem
fb logo
Biblioteka Publiczna w Pasłęku